Cziffra György több volt egyszerű virtuóznál

Az 1960-as években a világ első számú zongoristájának tartották Párizsban. Élete olyan kalandos volt, hogy rendező legyen a talpán, aki egy dokumentumfilmben annak legalább egy részét vissza tudja adni.
A dokumentumfilm játékfilmes betétek, archív filmrészletek, fotók, interjúk és speciális 3D animációk segítségével eleveníti meg a meseszerű életutat.
A film forgatókönyvét Havas Miklós és Kékesi Attila írta, a film producere Havas Miklós, rendezője Kékesi Attila. Főszereplője és zenei rendezője Balázs János zongoraművész, aki Cziffra miatt lett muzsikus és mestere emlékének életben tartására fesztivált is szervezett.
Cziffra György Budapesten, az angyalföldi Tripoliszban született. Számára a zongora billentyűin keresztül vezetett kiút az angyalföldi nyomorból. Jolán nővére bérelt pianínójára már nagyon korán rávetette magát. A cigányzenész családnak anyanyelve volt a muzsika. Apja, aki szintén György névre hallgatott, egyes források szerint cimbalmosként, mások szerint hegedűsként kávéházakban, színházakban zenélt, Párizst is megjárta.

A virtuóz
Forrás: Habana Media/Fotó:Losonci PálNyolc évesen ő volt a Zeneakadémia vala élt legfiatalabb növendéke. Több mint húsz éven át Budapest füstös lokáljaiban volt bárzongorista, az ötvenes években egy sikertelen disszidálási kísérlet után börtönbe került. Kényszermunkára ítélték, ahol nem bántak vele kesztyűs kézzel, pedig a kezére igazán nagy szüksége lett volna.

A virtuóz
Forrás: Habana Media/Fotó:Losonci PálMivel azonban 150 kilós kőtömböket kellett mozgatnia, izmai kinyúltak és megkeményedtek. Hogyan lett ebből mégis a világ egyik legnagyobb zongorvirtuóza? Ezt próbálja meg bemutatni a dokumentumfilm, amelyet Cziffra György születésének 95. évfordulója alkalmából, november 6-án vetítenek a Duna World csatornán.
(Címlapi kép: wikipedia)