Hollywood kiáll az USA-ból kitiltott iráni filmrendező mellett

Több könyörület és emberség van Farhadi filmjeinek egyetlen képkockájában, mint amennyit Trump eddigi élete során mutatott bárki iránt”
– írja egy amerikai filmkritikus.
Michael Moore pedig a világ összes muszlimjától bocsánatot kért Trump viselkedéséért:
Az összes muszlim szomszédunknak üzenem: én és még több tízmillió ember sajnálja a történteket. Amerika többsége nem erre az emberre szavazott.
A Separation – Egy elválás története című filmjéért 2012-ben már egyszer Oscar-díjjal jutalmazott iráni filmrendező új alkotását (The Salesman – Az ügyfél) idén a legjobb idegen nyelvű filmek kategóriájában jelölték Oscar-díjra. Ám nagyon úgy tűnik, hogy Farhadi nem vehet részt személyesen a február 26-ai gálán, miután Donald Trump pénteken egy elnöki rendeletben azonnali hatállyal felfüggesztette a beutazást Szíriából, Iránból, Irakból, Szudánból, Líbiából, Szomáliából és Jemenből. A rendelkezés az érvényes amerikai vízummal és az érintett országokból zöldkártyával beutazni szándékozó arab állampolgárokra is vonatkozik.

A pénteken aláírt rendelet máris óriási káoszt eredményezett a világ számos repterén. A Reuters tudósítása szerint szombaton nem engedtek felszállni öt iraki és egy jemeni állampolgárt egy New Yorkba tartó járatra a kairói reptéren. Két iraki állampolgárt pedig a New York-i repülőtéren vettek őrizetbe a hatóságok, mert a rendelet az idő alatt lépett életbe, amíg ők az Atlanti-óceán felett repültek. Irán az elnöki rendeletre válaszul bejelentette, hogy ők sem engednek be amerikai állampolgárokat az országukba.
De nem csak az amerikai filmszakma háborodott fel Donald Trump diszkriminatív rendeletén. A Google vezetése azonnal visszarendelte az Egyesült Államokba összes olyan munkatársát, akik a hét arab ország valamelyikében dolgoznak. Az indiai származású Google-vezető, Sundar Pichai elmondta, hogy a Google mindig is támogatta a bevándorlást, és ez a rendelet után sem fog változni. Azt is hozzátette, hogy fáj látnia, milyen hatással van az intézkedés dolgozóira: családok szakadhatnak szét, és tehetséges külföldi szakemberekről kellene a jövőben lemondaniuk.
A Facebook alapítója, Mark Zuckerberg pedig arról írt posztjában, hogy ő maga és felesége is bevándorlók leszármazottai:
Az Egyesült Államok egy bevándorlók alkototta nemzet, amire büszkének kell lennünk.
(Címlapi kép: AFP)